Wczytuję dane...

Skrzynki multimedialne

Skrzynki multimedialne

Szukając rozdzielnicy multimedialnej lub elektrycznej do zabudowy w budynkach mieszkalnych, warto skorzystać z dedykowanych rozwiązań przystosowanych do zabudowy mieszkaniowej. Produkty z tej dziedziny zapewniają estetyczny wygląd, pozostając przy tym niezwykle użytecznym i dostosowanym do niezbędnych norm. W przypadku klasycznego wykorzystania, najlepiej sprawdzą się podtynkowe rozdzielnice multimedialne. Znajdują one zastosowanie, gdy w podłożu można wykonać niezbędny otwór montażowy. Gdy potrzebują Państwo zabudowy w miejscach, w których nie ma możliwości wykonania otworu w ścianie, najlepiej sprawdzą się natynkowe rozdzielnice multimedialne.

Rozdzielnice multimedialne to obudowy, w których umieszczamy wszystkie urządzenia elektroniczne, niezbędne do obsługi sygnałów informacyjnych w domu lub mieszkaniu. Najważniejsze pytanie, jakie należy zadać przy ich projektowaniu to: z jakich multimediów będzie korzystać użytkownik? Od tego zależy układ wewnętrzny oraz wielkość rozdzielnicy. Co interesujące, obudowy multimedialne pozwalają na montaż kilku rodzajów instalacji. Jedna zbiorcza szafka multimedialna spełnia zadania szafki teletechnicznej do telewizji kablowej, satelitarnej, alarmowej oraz przeciwpożarowej. Rozdzielnice multimedialne i elektryczne powinny być montowane obok siebie (w zabudowie poziomej lub pionowej – odpowiednie łączniki zapewnią obu urządzeniom pewny montaż i idealne przyleganie), tworząc swego rodzaju punkt centralny, do którego będą wyprowadzone wszystkie podłączenia w budynku. Oznacza to, że jeden punkt centralny ma spełniać zarówno funkcję zasilającą, jak i teletechniczną. Dzięki temu możliwa jest skuteczna realizacja zadania interfejsu komunikacyjnego, czyli korzystania z dowolnych mediów.

Hager rozdzielnica multimedialna dostępna w erbetki.pl

Wnętrze :

Istotną kwestią jest tu przede wszystkim zapewnienie odpowiedniej przestrzeni do montażu poszczególnych aparatów, których z czasem może przybywać. Projektując rozdzielnicę multimedialną, dobrze jest więc przewidzieć potrzebę jej modernizacji lub rozbudowy w przyszłości. Wnętrze rozdzielnic multimedialnych jest najczęściej projektowane modułowo. Oznacza to, że każde pole można demontować i wyposażać osobno w różne komponenty.

Duża przestrzeń łączeniowa pozwoli na osiągnięcie uporządkowanego, przejrzystego układu wnętrza. Perforowane płyty montażowe pozwalają na instalowanie w ramach jednej obudowy różnych urządzeń, jak router, switch czy też wzmacniacz TV – oraz ich zamianę związaną ze zmianą dostawcy mediów. Urządzenia do płyty przymocujemy za pomocą blachowkrętów lub opasek zaciskowych. Na rynku dostępne są także rozwiązania w formie poziomych półek na urządzenia, jednak w obliczu montażu większego urządzenia lub rozbudowy systemu, mogą one okazać się niewystarczające – panele perforowane pozwalają na większą elastyczność w montażu aparatury rozdzielnicy, co w przypadku aparatów sterujących w instalacjach automatyki i sterowania jest szczególnie ważne. Ponadto zastosowane rozwiązania mają wpływ na estetykę wnętrza urządzenia.

Konstrukcja rozdzielni multimedialnej składa się zazwyczaj z części montażowej, w której umieszczamy niezbędne urządzenia, oraz z panelu z gniazdami. Miejsca ich rozmieszczenia czy liczba zależy już od producenta. Mogą mieć one formę prostokątnych otworów w standardzie keystone - wszystkie gniazda i łączniki (BNC, F, Cat5e, Cat6 czy światłowodowe) są dostępne w wersji modułu keystone, który z łatwością można zamontować.

Dodatkowo rozdzielnica może być wyposażona w samozaciski oraz uchwyty do mocowania przewodów w bocznych częściach rozdzielnicy, co ułatwia dostęp do okablowania i zapewnia ich przejrzysty układ. W instalacji przewodów pomagają również zaczepy grzebieniowe w górnej i dolnej części rozdzielnicy – przewody mocowane są opaskami zaciskowymi, czyli w sposób mechaniczny (takiego zabezpieczenia przewodów wymaga się przede wszystkim w rozdzielniach zamontowanych w ścianach szkieletowych).

Wnętrza rozdzielni niektórych firm są ponadto przykryte ramą z wyposażonymi w otwory wentylacyjne (umożliwiające odprowadzenie nagromadzonego we wnętrzu ciepła) drzwiami o sztywnej konstrukcji.

Co otrzymujemy od producentów:

Odnieśmy się do propozycji niektórych producentów. Rozdzielnice multimedialne mogą być wyposażone np. w 12-miejscowy patch-panel pod moduły teleinformatyczne, jak również wspomniane perforowane płyty montażowe. Dzięki płytom można zainstalować pasywne lub aktywne urządzenia telekomunikacyjne. We wnętrzu znajdziemy gniazda, np. potrójne, obrotowe gniazda zasilające 230 V.

Obrotowe gniazda mogą znajdować się w specjalnym panelu. Każde z nich można swobodnie, oddzielnie przekręcić, dzięki czemu prostsze jest wsunięcie wtyczek i zasilaczy. Bardziej rozbudowane rozdzielnie mogą zawierać dodatkowe moduły tego typu.

Jak montować:

Montaż rozdzielnicy multimedialnej ułatwiają np. zaciski N i PE umieszczone w listwach mocowanych na zatrzaski do podstaw urządzenia. Warto zwrócić uwagę na system szybkiego mocowania, w który mogą być wyposażone szyny TH – do wymontowania zespołu szyn z rozdzielnicy wystarczy jeden obrót wkrętka. Połączenie szyn TH za pomocą pionowych poprzeczek w swego rodzaju „szelki” sprawia, że instalator ma swobodny dostęp do wnętrza rozdzielnicy, może ją uzbroić lub okablować rozdzielnicę.

Z kolei, aby ułatwić montaż natynkowej szafki do ściany, projektanci zaproponowali na kołnierzu rozdzielnicy oraz na wysuwanych przepustach wycięcia trasujące służące do obrysowania otworu montażowego.

                 

Normy i przepisy:

Największe źródło informacji odnośnie aktualnie obowiązującego prawa dotyczącego rozdzielnic multimedialnych znajdziemy w Rozporządzeniu Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z 2012 r. (Dz. U. z 2012 r. poz. 1289). Zmieniło ono ustalenia dotyczące warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Nowe wymagania wiążą się również z warunkami prowadzenia instalacji telekomunikacyjnych w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych oraz budynkach użyteczności publicznej. Według przepisów tego rodzaju instalacje muszą zapewnić świadczenie usług telekomunikacyjnych i możliwość podłączenia do publicznej sieci telekomunikacyjnej. Oprócz tego wymaga się od nich, aby były wykonane w sposób gwarantujący możliwość wymiany. Poza tym zainstalowana musi być odpowiednia liczba elementów telekomunikacyjnych. Należy uwzględnić w niej również instalacje dodatkowej infrastruktury, jak kable antenowe z osprzętem i urządzeniami telekomunikacyjnymi – oczywiście, bez naruszenia konstrukcji budynku.

Ponadto, jak wynika z treści rozporządzenia, prowadzenie instalacji oraz rozmieszczenie jej poszczególnych komponentów, również rozdzielni, powinno zapewnić bezkolizyjność z innymi systemami. Stawia się też na bezpieczeństwo użytkowników, elementów sieci oraz budynku, stąd też potrzeba zastosowania urządzenia ochrony przed przepięciami.

Przepisy w jasny sposób określają również, za pomocą jakiego rodzaju kabli powinna być zrealizowana tego rodzaju instalacja oraz w jaki sposób powinno być poprowadzone okablowanie światłowodowe, teleinformatyczne, koncentryczne itd.

Słowem podsumowania, rozdzielnice multimedialne pozwalają na optymalizację instalacji związanych z naszymi urządzeniami sieciowymi. To kluczowy punkt zbiorczy, centrum budynku. Warto więc zadbać o jego przemyślany projekt. Jednocześnie warto podkreślić, że oferta rynkowa jest bardzo szeroka, a propozycje poszczególnych producentów mogą znacznie się od siebie różnić. Aby poznać funkcjonalności i konstrukcję danych modeli, najlepiej przestudiować ich karty katalogowe.